101 cílů v 1001 dnech

(článek je prvotně psaný pro Baby Cafe:-) a snad ho tam brzy najdete:-))

Napoleon Hill: „Co lidská mysl zformuluje a v co uvěří, toho dosáhne.“


Končí-li rok, je dobré si udělat inventuru toho, co se nám povedlo, co by stálo ještě za vylepšení a především se podívat na ten rok následující, jaký by se nám líbil, co bychom v něm rádi zažili. Ideální je sednout si i s těmi nejbližšími a trochu rekapitulovat, vzpomínat, plánovat.

Při brouzdání po netu a proklikávání se různými blogy jsem narazila na velmi zajímavý projekt, který se nejen k tomuto účelu hodí:-). Je to jeden z mnoha, najde se jich spousta a některé znáte:-). Třeba projekt 365 na BC našel poměrně hodně příznivců a musím říct, že i mě před několika lety inspiroval a dal mi toho hodně.

V čem spočívá projekt 101 cílů v 1001 dnech? V tom, že si sestavíme přesně tenhle počet cílů a začneme si je plnit.
Jde o to sepsat si to, co bychom rádi měli, dokázali, získali, přečetli, navštívili, vystudovali…..

Asi nejvíc k němu najdete zde:
http://101goalsin1001days.com/about/

Progooglovala jsem kvůli (možná i díky.-)) projektu stovky stran, překvapilo mě, že je docela rozšířený, dokonce i pár českých www stránek se mi zobrazilo:-)…

Projekt se mi líbí proto, že necelé 3 roky jsou dostatečně dlouhé na to, aby člověk splnil i ty docela velké cíle (za 3 roky se dá postavit dům, vystudovat Bc.), ale zároveň si můžu doplnit spoustu malých cílů, spíše úkolů, které jenom pořád odkládám:-) (jako třeba pověsit obrázky v obýváku).
Tím, že si vše sepíšu, seznam budu pravidelně procházet (a tím pádem si stále připomínat a připomínat si připomínání:-), tedy budu to mít na očích, tak je pravděpodobnější, že se do toho vrhnu brzy, tedy přestanu danou věc odkládat (o odkládání třeba víc někdy příště:-))

Proč jsou cíle tak důležité?
Žít bez cílů je jako stavět dům bez plánů nebo jet na dovolenou a nevědět kam. Pokud nevíte, kam jdete, tak pravděpodobně nedojdete nikam a bez plánů asi taky domek stát nebude…
Určitě jste už o stanovování cílů slyšeli nebo četli. Třeba jste za poslední dobu byli na nějakém semináři osobního rozvoje nebo timemanagementu IV. generace (třeba na mém:-) nebo viděli film Tajemství nebo četli knížku o seberozvoji, prostě jste se záměrně nebo náhodou (které neexistují:-)) dostali k tomu, že je dobré sepsat si to důležité ve svém životě. Existují statistiky, které dokazují, že když si lidé stanoví cíl, tak je mnohem větší pravděpodobnost, že ho skutečně dosáhnou (samozřejmě když potom neleží jenom na kanapi:-)) Prostě, když víme, co chceme, tak i víme, jak na to, dozvíme se patřičné informace, potkáme ty správné lidi.

Jak je to možné?

1) Náš mozek vnímá každou sekundu strašně moc informací, uvádí se, že až 100 000. To je obrovské množství a spoustu z nich samozřejmě vůbec neregistrujeme. Když ale budeme vědět, co je pro nás důležité, tak se může mozek soustředit přesně na to podstatné, na to, co nám může pomoci k dosáhnutí toho, co chceme. Nevěříte?
Tak si jen zkuste uvědomit, kolik těhotných jste potkávaly, když jste nemohly otěhotnět nebo byly jste čerstvě těhotné. Ne, že bych jich najednou bylo tolik, ale by to prostě najednou viděly. Vnímaly jsme to, protože nás to aktuálně zajímalo, stalo se to důležitým, a proto jsme to zaregistrovaly.

A toto funguje vždy, takže když víme, co je naším záměrem, co skutečně chceme, tak se naše mysl na to soustředí a najde všude kolem to, co s tím nějak souvisí.

2. Existuje v celém vesmíru princip přitažlivosti. A tak, když víme, jaký máme cíl, když máme v hlavě nastavený ten správný směr na „kompasu“, tak nás spojí s lidmi, kteří nám mohou pomoci, najde nám informace, které potřebujeme, budeme na těch správných místech a přitáhneme si k sobě to, co budeme potřebovat, Zatím neříkejte, že to tak není, až vyzkoušíte, tak uvidíte, že princip skutečně funguje:-)…


Sněte o tom, o čem chcete snít, jděte tam, kam chcete jít, buďte tím kým chcete být, protože život je jen jeden, jen jedna šance dělat všechny věci, které chcete dělat!!!

Jak si cíle stanovit?

Existuje jedna mnemotechnická pomůcka – SMART, které hezky definuje, jakým způsobem mají být cíle vyjádřeny tak, aby bylo možné na závěr vyhodnotit, zda jich bylo dosaženo nebo ne. Měly by tedy být:
S – specifické a konkrétní, to znamená, že bychom si měli napsat, co je to konkrétně tím daným cílem.
Vezměme si třeba cíl "být lepší v práci". Je to specifický cíl? Není. Znamená to lepší hodnocení od vedoucího? Nebo lepší vlastní hodnocení? Nebo osvojení si (jakýchkoliv) nových vědomostí? Formulace "zlepšit se v práci" může být chápána jako obecný záměr, ale jako SMART cíl nikoli.

M – měřitelné, tedy jak poznáme, že jsme ho splnili. Tedy například: zhubnu 10 kg (ne jen zhubnu), vykouřím pouze 1 krabičku denně (ne omezím kouření), přečtu alespoň 2 knížky za měsíc (ne začnu víc číst).

A – akceptovatelné a akceptované. Tedy ten cíl musím být pro mě opravdu důležitý, já s ním musím být ztotožněna, ale zároveň musím brát ohled na ty, se kterými žiji a kteří jsou pro mě důležití. Tedy pro mě může být třeba lákavé jet na 2 měsíce do Tibetu a tam meditovat, je to cíl pro mě akceptovaný, aleje akceptovatelný pro moje malé děti?

R – reálné a realizovatelné, z hlediska všech potřebných zdrojů. Nestanovovat si cíle ani malé, ale ani příliš nad naši hlavu. Opět tedy příklad: asi už nikdy nebudu baletkou souboru ND:-), ale myslíte si, že se dá za rok se naučit anglicky tak, aby člověk v tomto jazyku přednášel? Dá se za rok splnit cíl, že člověk uběhne maratón? Na oba poslední příklady znám odpověď, že ano. Moje dvě známé to dokázaly, přestože to na první pohled vypadá jako cíl obrovský. Ano, je velmi ambiciózní, ale splnitelný, pokud člověk opravdu chce, a pro obě to bylo skutečně velmi důležité.

T – termínované, tedy stanovit požadovaný termín plnění. Tedy "A dokdy že to má být hotové?" Tady ale máme termín jasný:-) za 1001 dnů… no, ale když se rozhodneme, že vše začneme plnit v 999 dnu, tak se nám to asi nepovede…


Co nám ještě u stanovování cílů může pomoci?

Pozitivně formulovaný cíl – zaměřit se při stanovování na to, co chci a ne na to, co nechci.
Nechci být tlustá vs. Chci si zlepšit fyzickou kondici, chci se cítit lépe, vypadat dobře v plavkách.
A dobré je také si svůj cíl vizualizovat si. Představit si výsledek, jaké to bude, až cíle dosáhnu (tohle třeba dělají špičkoví sportovci před soutěžemi).


Když si uvědomíme, kdo jsme, co chceme a kam směřujeme, tak pro sebe děláme strašně moc, směřujeme svůj život, bereme ho pevně do rukou, stáváme se těmi, kdo se stává režisérem svéhživotního filmu. Jasně, že vždy vše nejde podle našich snů, ale vždy máme možnost volby jak žít, a když ne, tak máme možnost volby postoje k tomu, co se kolem nás děje.

Jaké si tedy stanovit svoje cíle? Na co nezapomenout? Co si vypsat?

Mně docela pomohlo vytvořit si kategorie, ve kterých chci něco měnit, něco prožít, zažít, udělat:-):

Rodina, přátelé
Zdraví/kondice
Seberozvoj
Práce
Finance
Zájmy, koníčky
Cestování
Byt/chalupa

A ke každé vypisovat co zrovna v dané oblasti chci. A navíc formou myšlenkové mapy.
Návod, jak na to, třeba tady:
http://www.myslenkove-mapy.cz/myslenkove-mapy/zivot/myslenkova-mapa-jako-jednoduchy-todo-list/
(stejně jako další články o této skvělé pomůcce).
Nejprve jsem zkoušela vypisovat v PC, ale prostě rukou to jde lépe:-), navíc si to mozek hezky fixuje:-)…

Když budete číst různá další doporučení v knihách i na netu, najdete třeba další okruhy, ale vždy obsahují tyto 4 – vztahy, zdraví, finance a osobní rozvoj, protože tyto oblasti jsou důležité pro každého:-).

Myslím, že není ani od věci si k tomuto projektu vytvořit vlastní blog. Já zatím váhám, i když vím, z projektu 365, že když mám na sebou “bič“:-) toho, že o tom ví ostatní, že se ke mně občas kouknou, jak na tom jsem, tak jsem prostě víc disciplinovaná:-)… , ale přece jen cíle jsou některé hodně osobní… Takže já asi psát k sobě na blog budu, ale zatím opravdu nevím, zda všechny cíle vyvěsím:-)…

Mám sepsáno a co teď?

Ideální je, začít je plnit:-))… Abyste se od stanovení cílů dostali do fáze splněných cílů, je třeba rozhoupat se k akci. Naplánovat si mezicíle (jak se odměníme, když jich dosáhneme:-)) a alespoň orientačně si dopsat termíny. Pokud jde o velké cíle – studium, dosažení ideální váhy, stavba domu atd., tak je dobré si každý cíl vypsat na samostatný papír .
Menších cílů je možné na jeden list dát i více.
Je potřeba alespoň dvakrát do měsíce si seznam projít, dopsat, co jsme splnili, ať už celý cíl, či které dílčí kroky a důležité termíny si zapisovat do diáře, abychom věděli, co konkrétně máme dělat. A pak je potřeba ona sebedisciplína, bez které to nejde:-)… Ale když budete vědět, co je to důležité, když si budete cíle pravidelně procházet, tak to přece jen pomůže:-)…

O cílech toho pro dnešek bylo napsáno dost. Jsou hodně důležité, je nutné je mít, ale cíl není konec… Žijeme teď a tady. Mnohem důležitější ještě než jen plnění cílů, je uvědomit si každý okamžik, který prožijeme, užívat si života, prožívat ho. Cesta k cíli je důležitější, než samotný cíl. Je nutné vědět, co chceme, ale ještě víc je žít, teď a tady!


A teď něco málo ke mně, proč si vůbec dovoluji psát o tomto tématu:-). Jsem lektor, trenér, který se rozvoji osobního života věnuje už více než 15 let. Samozřejmě že tyhle principy znám, používám, diskutuji o nich s lidmi na seminářích a také svůj seznam cílů mám. Jenomže už dávno neakutalizoavný. Jak se říká: kovářova kobyla… prostě poslední dobou na to nebyl tak nějak čas (kolegové, lektoři a kouči, já vím, trapná to výmluva:-)). Holt v posledních 6 letech byly priority jiné. Seberozvoj byl tak trochu postaven na vedlejší kolej, když si myslím, že u mě na ní pořád projíždí opravdu hodně vlaků:-))), tak přece jen… , a proto mě právě v tuto dobu projekt tak chytil. A doufám, že zaujme i ostatní… Pokud začnete od 1.1. 2012, tak 28.9.2014 bude tím 1001 dnem:-)….

A jen malá poznámka, abych nebyla obviněna z plagiátorství:-)…
Všechno, co zde servíruji:-), tak jsou sice moje formulace, ale myšlenky najdete všude jinde, v knížkách, na webech atd., protože jsou prostě známé všem, jen holt to praktické převádění do praxe je někdy složitější:-)… Čím déle se osobnímu rozvoji věnuji, tak si uvědomuji, jak moc je to všechno jednoduché, prosté, jen někdy pro oči nevidíme…

"Pokud je duše zaměřena k cíli, pak jí mnohé vyjde vstříc." Johann Wolfgang von Goethe

" I ten nejpomalejší, který neztratil svůj cíl z očí, jde rychleji než ten, kdo bez cíle bloudí." Gotthold Ephraim Leasing


P.S.
Pokud bude zájem, tak zde budou následovat i další témata:-)…
A ještě:-)
Co takhle vymyslet hezké české logo na tento projekt? Ujal by se ho tu někdo? Šikovných grafiček je tady spousta, tak zkuste prosím navrhnout:-)….


Knížky, které by Vás k plnění cílů mohly zaujmout
(jen pár tipů, věřím, že přidáte další.-))::
Stephen R. Covey: 7 návyků skutečně efektivních lidí.
Petr Pacovský: Člověk a čas
Hal Urban :To nejdůležitější v životě


Tipy na www:
GTD systém - www.mitvsehotovo.cz, Petr Mára - http://vimeo.com/8868806
Myšlenkové mapy www.myslenkove-mapy.cz
http://www.ted.com/
- nepatří přímo k tématu, ale je tam spousta zajímavých přednášek, vystoupení (některé i o cílech:-)), velmi často i s českými titulky

1 komentářů:

Wlcice řekl(a)...

Za tento článek děkuji,Jitty. Je čas nad sebou se zamyslet! a něce se sebou dělat... ;-)

Okomentovat